apiastos.gr O χορηγός του periland.gr
Μπείτε στο site

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είστε καπνιστές, πρώην καπνιστές ή άκαπνοι?

Ψήφισαν
37. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Δεν καπνίζω

    22 59,46%
  • Καπνίζω

    11 29,73%
  • Το έκοψα

    4 10,81%
Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 90
  1. #11
    Super Moderator Το avatar του χρήστη ringo
    Εγγραφή
    07-12-2005
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.995
    Ουτε εγω ειμαι μεσα στις κατηγοριες

    Οταν ημουν 15-16 εκανα 10 τσιγαρα και αποφασισα οτι δεν μου παει
    "Στην κόλαση της γης, μόνο αν ψάξεις θα με βρεις
    από τον κόσμο σου χιλιόμετρα μακριά

    Στην άλλη όψη της ζωής, σ'ένα καζάνι μιάς ψυχής
    με αναμνήσεις και σκιές για συντροφιά..."

  2. #12
    Peri ΦΗΜΟΣ Το avatar του χρήστη kimoula
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    2.513
    καπνιζω σαν φουγάρο και σαν βλάκας. Πολλές φορές προσπάθησα να το κόψω μειώνοντας σιγά σιγά τα τσιγάρα.... αλλα γρηγορα ξαναεπεστρεφα στον αρχικο αριθμό.
    Οπως και στην μπουμπουκα δεν έχω έλλειψη νικοτινης, αλλά δνε ξερω τι να κάνω τα χέρια μου

  3. #13
    Site Admin Το avatar του χρήστη freddaras
    Εγγραφή
    05-12-2005
    Περιοχή
    Aλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    7.315
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kimoula Εμφάνιση μηνυμάτων
    καπνιζω σαν φουγάρο και σαν βλάκας. Πολλές φορές προσπάθησα να το κόψω μειώνοντας σιγά σιγά τα τσιγάρα.... αλλα γρηγορα ξαναεπεστρεφα στον αρχικο αριθμό.
    Οπως και στην μπουμπουκα δεν έχω έλλειψη νικοτινης, αλλά δνε ξερω τι να κάνω τα χέρια μου
    οπως το ειπες ακριβως κιμουλα.......

    και εγω οταν το ειχα κοψει ειχα τρελαθει....
    πιπίλιζα τα δαχτυλα μου μιλαμε....

  4. #14
    Peri ΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ Το avatar του χρήστη ΜΑΡΚΟΣ
    Εγγραφή
    04-12-2005
    Περιοχή
    ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΩΜΑΤΑ.....
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11.335
    Πάρτε ένα κομπολόι βρε παιδιά,ένα μπεγλέρι και μασάτε τσίχλα Νικορέτ.Το έκανε φίλος μου,αποφασίστε το κι ΑΣΤΕ ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ
    ΠΟΤΕ ΜΗΝ κάνεις στους άλλους ότι και οι άλλοι ΔΕΝ θα ήθελες να κάνουν σε σένα.....




    ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΩΡΑΤΕ..........

    EΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ το νέο online μου κατάστημα
    http://www.apiastos.gr

  5. #15
    Peri ΟΔΕΥΩΝ Το avatar του χρήστη eirinaki91
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    345
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΚΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρτε ένα κομπολόι βρε παιδιά,ένα μπεγλέρι και μασάτε τσίχλα Νικορέτ.Το έκανε φίλος μου,αποφασίστε το κι ΑΣΤΕ ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ

    EPITELOYS!!!!!!!
    Na ki enas an8rwpos pou sumfwnw mazi tou!!!!!!

    Ayto na kanete...mou fainetai praktiko.. einai amartia na skotwnete ton eauto sas xwris logo....

    mono k mono gia na "apasxoleite" ta xeria sas.... akoute dikaiologia!!!!

  6. #16
    Site Admin Το avatar του χρήστη freddaras
    Εγγραφή
    05-12-2005
    Περιοχή
    Aλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    7.315
    μαρκο ησουνα ποτε καπνιστης......???

  7. #17
    Peri ΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ Το avatar του χρήστη ΜΑΡΚΟΣ
    Εγγραφή
    04-12-2005
    Περιοχή
    ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΩΜΑΤΑ.....
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11.335
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο freddaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαρκο ησουνα ποτε καπνιστης......???
    Ναί,τόχω ξαναγράψει ,κάπνιζα 17 εως 18,5 τόκοψα ακριβώς εκεί που το αρχίζουν άλλοι.Ενα μηνα πριν το στρατό.
    ΠΟΤΕ ΜΗΝ κάνεις στους άλλους ότι και οι άλλοι ΔΕΝ θα ήθελες να κάνουν σε σένα.....




    ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΩΡΑΤΕ..........

    EΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ το νέο online μου κατάστημα
    http://www.apiastos.gr

  8. #18
    Site Admin Το avatar του χρήστη freddaras
    Εγγραφή
    05-12-2005
    Περιοχή
    Aλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    7.315
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΚΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναί,τόχω ξαναγράωει ,κάπνιζα 17 εως 18,5 τόκοψα ακριβώς εκεί που το αρχίζουν άλλοι.Ενα μηνα πριν το στρατό.
    το κοψες και πριν το στρατο....πολυ καλο αυτο γιατι εκει ειναι που γινεται το ελα να δεις.....

    τελος παντων ειναι δυσκολο....πολυ δυσκολο να κοψεις το τσιγαρο......και ακομα πιο δυσκολο οταν το κοψεις.....να μην το εχεις στο μυαλο σου...αλλα οταν εχεις θεληση....μπορεις να κανεις πολλα...
    ειναι μεσα στα σχεδια μου να ξανακανω την προσπαθεια........ελπιζω αυτην την φορα να τα καταφερω....

  9. #19
    Peri ΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ Το avatar του χρήστη ΜΑΡΚΟΣ
    Εγγραφή
    04-12-2005
    Περιοχή
    ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΩΜΑΤΑ.....
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11.335

    ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

    Αποφασίσατε να σταματήσετε το κάπνισμα. Πήρατε μια δύσκολη απόφαση που θα απαιτήσει θάρρος και αισιοδοξία!Ο καλύτερος τρόπος για να επιτύχετε είναι το σταματήσετε μία κι έξω. Ακόμη κι αν φαίνεται δύσκολο, το αποτέλεσμα θα είναι γρηγορότερο και πειστικότερο.Τις πρώτες μέρες θα νιώθετε πολύ καλύτερα.Ένα υποκατάστατο νικοτίνης είναι καλύτερο από τη σταδιακή μείωση της κατανάλωσης καπνού.

    Προσοχή, το φαγητό μπορεί να αποτελέσει πραγματικό κίνδυνο. Η αύξηση του σωματικού βάρους λόγω κοψίματος του τσιγάρου είναι αρκετά σχετική• κινδυνεύετε, σε κάποιο βαθμό, να αντικαταστήσετε τον καπνό με την κατανάλωση περισσότερης τροφής και με την τάση για “τσιμπολόγημα”.Προσέξτε…

    Σε μερικές μέρες, με το κόψιμο του καπνίσματος, η γεύση και η όσφρησή σας επανέρχονται σε κανονικά επίπεδα. Εκμεταλλευτείτε το προνόμιο αυτό με την εκ νέου ανακάλυψη της απόλαυσης του φαγητού και των λαχανικών ιδιαίτερα, κάνοντας ισορροπημένη διατροφή. Αποφύγετε στο μέτρο του δυνατού τη σοκολάτα και τον καφέ, καθώς προκαλούν την επιθυμία για κάπνισμα, όπως επίσης κι όλα τα τρόφιμα υψηλής θερμιδικής αξίας και την κατανάλωση οινοπνευματωδών. Εάν χρειαστεί, μη διστάσετε να συμβουλευτείτε έναν διαιτολόγο.

    Εάν υποστείτε στερητικό σύνδρομο από τη νικοτίνη και νιώθετε πως θα θέλατε ένα τσιγάρο, πιείτε ένα ποτήρι νερό, φάτε κανένα φρούτο και μασήστε τσίχλα δίχως ζάχαρη ή γλυκά.
    Αν αισθάνεστε αμηχανία στα χέρια σας,πάρτε ένα κομπολόι ή μπεγλέρι.Πολύ καλύτερα τα κλειδιά σας με ένα μακρύ ομπρελόκ.
    ----------------------------------------------------------------

    Μια ουσιαστική στρατηγικήΠριν ακόμη να αποφασίσετε για τη σωστή στιγμή που θα κόψετε το κάπνισμα, θα πρέπει να έχετε καταρτίσει ένα ουσιαστικό περίγραμμα της κατανάλωσης καπνού:
    - Ποια ώρα της μέρας νιώθετε τη μεγαλύτερη επιθυμία για κάπνισμα;
    - Ποια ώρα της μέρας ανάβετε το πρώτο σας τσιγάρο;
    - Γιατί καπνίζετε και γιατί θέλετε να το σταματήσετε;
    Κλπ.

    Καταγράψτε όλες αυτές τις ερωτήσεις/απαντήσεις για να γνωρίσετε επακριβώς τα κίνητρά σας και τις μεθόδους τις οποίες θέλετε να χρησιμοποιήσετε για να επιτύχετε τον στόχο σας.Κατά τις πρώτες μέρες, καταγράψτε επίσης όλα τα ευεργετικά αποτελέσματα που νιώθετε: στην αναπνευστική ικανότητα, στη γεύση και στην όσφρηση, στα οικονομικά σας…

    Αερίστε και καθαρίστε καλά όλους τους χώρους στους οποίους καπνίζατε: σπίτι, γραφείο, αυτοκίνητο…

    Εξαφανίστε αναπτήρες, σπίρτα, πακέτα με τσιγάρα και φωτογραφίες που απεικονίζουν κάποιον καπνιστή (ειδικά εάν αυτό το άτομο είστε εσείς!)

    Μην κρατήσετε κανένα εφεδρικό πακέτο τσιγάρα σε κάποιο συρτάρι, αλλά έχετε εύκαιρο ένα υποκατάστατο νικοτίνης για να το χρησιμοποιήσετε μόνο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης!

    Σημειώστε όλες τις υποδείξεις που σας δίνουν τη δυνατότητα να αντισταθείτε στην επιθυμία για κάπνισμα και εφαρμόστε της στον τρόπο ζωή σας.Προπάντων, επαγρυπνείτε δίχως να κατηγορείτε τον εαυτό σας!Το κίνητρο είναι η λέξη κλειδί για να σταματήσει κανείς το κάπνισμα.

    Το κόψιμο του καπνίσματος είναι μια πραγματική πρόκληση που θέτεις στον εαυτό σου• αποτελεί επίσης και μια ουσιαστική μαθητεία που απαιτεί πραγματική αυτογνωσία και γνήσιο αυτοσεβασμό.

    Μόλις πάρετε την απόφαση να σταματήσετε το τσιγάρο, μελετήστε προσεχτικά τις συνήθειές σας και τι καταναλώνετε για να κατανοήσετε τις σημαντικές στιγμές της ημέρας όταν τα τσιγάρα φαίνονται αναγκαία.

    Αναλύστε τα κίνητρα και τα συμφέροντα που θα προκύψουν από το κόψιμο του καπνίσματος για σας και κατόπιν επιλέξτε την πιο ευνοϊκή στιγμή για να υλοποιήσετε την απόφασή σας. Προσοχή, οι διακοπές μπορεί να μην είναι η ιδανική περίοδος για το κόψιμο του καπνίσματος, καθώς το άγχος της επιστροφής στη δουλειά μπορεί να αποτελέσει μείζονα παράγοντα υποτροπή
    ΠΟΤΕ ΜΗΝ κάνεις στους άλλους ότι και οι άλλοι ΔΕΝ θα ήθελες να κάνουν σε σένα.....




    ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΩΡΑΤΕ..........

    EΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ το νέο online μου κατάστημα
    http://www.apiastos.gr

  10. #20
    Peri ΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ Το avatar του χρήστη ΜΑΡΚΟΣ
    Εγγραφή
    04-12-2005
    Περιοχή
    ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΩΜΑΤΑ.....
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11.335

    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΤΕ...

    Γιατί να σταματήσετε το κάπνισμα και πώς;Όταν σταματήσετε το κάπνισμα, θα ανακτήσετε τη γεύση και την όσφρηση μέσα σε λίγες μέρες.

    Όταν σταματήσετε το κάπνισμα, θα ανακτήσετε μια ομαλή και φυσική αναπνοή.

    Όταν σταματήσετε το κάπνισμα, θα ανακτήσετε έναν σταθερότερο ρυθμό ζωής, έναν πραγματικά αναζωογονητικό ύπνο.

    Όταν σταματήσετε το κάπνισμα, θα ανακτήσετε γαλήνη και μια ξεχασμένη όρεξη για ζωή: το άγχος, η ανησυχία και η αψιθυμία που προκαλούνται από το κόψιμο του καπνίσματος θα ατονήσουν ταχύτατα (θεραπευτικές μέθοδοι μπορούν να βοηθήσουν) και τα σχετικά πλεονεκτήματα θα πάρουν σύντομα το πάνω χέρι, ξεπερνώντας τη δυσφορία.

    Όταν σταματήσετε το κάπνισμα, θα ξοδεύετε λιγότερα χρήματα και, επιπλέον, θα αποταμιεύσετε κάποια χρήματα. Η “αποταμίευση” των χρημάτων που ξοδεύατε αρχικά για τσιγάρα, για ένα σχέδιο το οποίο το επιθυμείτε πολύ να πραγματοποιήσετε, είναι καλό κίνητρο.

    Η αύξηση βάρους που έχει παρατηρηθεί κατά την περίοδο απεξάρτησης, σταθεροποιείται κατά μέσον όρο μέσα σε 3 μήνες.

    Όταν σταματήσετε το κάπνισμα, το δέρμα σας και τα μαλλιά σας θα αποκτήσουν μια πιο υγιή όψη, όπως τα δάχτυλά, τα δόντια και η αναπνοή σας, τα οποία δεν θα προδίδουν πια τις συνήθειές σας.

    Όταν σταματήσετε το κάπνισμα, θα ανακτήσετε τη θέση σας στην κοινωνία. Η εμφάνιση πολυάριθμων χώρων για μη καπνιστές σας επιτρέπει να ζήσετε μια υγιεινή και κανονική ζωή, αποφεύγοντας ταυτόχρονα τους μόνιμους πειρασμούς του καπνίσματος.

    Δεν έχει σημασία αν είσαι τακτικός, περιστασιακός, νεότερος ή παλιότερος καπνιστής, πάντα είναι καιρός να σταματήσετε το κάπνισμα, ακόμη και αν χρειαστεί να προσπαθήσετε πολλές φορές.Σήμερα υπάρχουν πολυάριθμες αποτελεσματικές μέθοδοι. Μπορεί να εξεταστεί και η περίπτωση ιατρικής ή συλλογικής βοήθειας, πριν ή μετά την απόφασή σας.
    ΠΟΤΕ ΜΗΝ κάνεις στους άλλους ότι και οι άλλοι ΔΕΝ θα ήθελες να κάνουν σε σένα.....




    ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΩΡΑΤΕ..........

    EΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ το νέο online μου κατάστημα
    http://www.apiastos.gr

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • ΔΕΝ μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • ΔΕΝ μπορείτε να απαντήσετε
  • ΔΕΝ μπορείτε να βάλετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μυνήματά σας
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Mofeu.eu

μπείτε στο site

Katoxores.gr

μπείτε στο site

Learndutch.gr

μπείτε στο site