apiastos.gr O χορηγός του periland.gr
Μπείτε στο site
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. #1
    Περι-πλανητικός Το avatar του χρήστη thodoris7
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Περιοχή
    Αθήνα και Λαύριο
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    5.080

    Οι Έλληνες μεταναστεύουν στο εξωτερικό

    Αποφάσισα να σας βάζω αποσπάσματα για την μετανάστευση στο εξωτερικό μιας που μας την έκαναν μόδα :

    Θέμα : Να φύγω αρκεί να βρω δουλειά


    Είμαι 31
    Είμαι οικονομολόγος με πτυχία και μεταπτυχιακά από την ΑΣΟΕΕ
    Είμαι άνεργος γιατί έχω πέσει στο γνωστό catch 22 "Για να βρεις δουλειά πρέπει να έχεις προϋπηρεσία, αλλά για να έχεις προϋπηρεσία πρέπει να βρεις δουλειά". Κι έτσι κυνηγάω την ουρά μου χωρίς να χω δαγκώσει τίποτε ακόμη.
    Είμαι γνώστης Αγγλικών και κάνω παπάδες με το κομπγιούτερ.

    Το αποτέλεσμα;

    Σκέφτομαι να φύγω. Το που, ένα τουρλουμπούκι.

    Από Ελβετίες Ολλανδίες Βέλγιο και τα συναφή, μέχρι και στους εσκιμώους τους βίκινγκς θα πήγαινα.

    Από το πόσες φορές το χω πει, μέχρι που δεν έχω στείλει ακόμα βιογραφικό προς τα έξω (με εξαιρεση ένα στη Σουηδία λολ), έχουμε δρόμο ακόμα.

    Δεν ξέρω τι θα κάνω, βασικά δεν ξέρω τι με έφερε εδώ σήμερα να τα γράψω αυτά, απλά έχω σκάσει με την ιστορία στην Ελλάδα που δεν επιβραβεύεσαι αν έχεις κάνει σπουδές και έχεις ξεπεράσει την ηλικία του βαουτσεροχαμάλη 18-29. Η χώρα σου, σου λέει "τι ήθελες κύριε και σπούδαζες; Δε θέλουμε μόρφωση αλλά τηλεπωλητές μπας και πουλήσουμε κανα συμβόλαιο".

    Θέμα : ηλεκτρολόγος χωρίς δουλειά

    Έχω γεννηθεί το 1968 και είμαι παντρεμένος με ένα παιδί.
    Η ειδικότητα μου είναι ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης.
    Τεράστιο πλεονέκτημα θεωρώ ότι είναι η πολυετής θητεία μου στον χώρο αυτό.
    Σοβαρό μειονέκτημα είναι ότι δεν γνωρίζω καμία ξένη γλώσσα και η χρήση της αγγλικής είναι πολύ
    φτωχή.

    Πριν από λίγες μέρες ένας φίλος πολύ νεότερος από εμένα μου έβαλε την ιδέα της μετανάστευσης
    στην Ολλανδία καθότι όπως μου είπε κατασκευάζονται πλωτά σπίτια και ότι εκεί ένας ηλεκτρολόγος
    σαν κι εμένα είναι απαραίτητος για τις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις .
    Μου ανέφερε μάλιστα σενάριο ότι σίγουρα θα δουλεύουν Έλληνες και ότι δεν θα πολυχρειαστώ την γλώσσα.

    Θέμα : Θα πάω Γερμανία

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,είμαι καινούριος εδώ,είμαι 22,εδώ και 2 μήνες κάνω εντατικά μαθήματα.
    Θέλω να πάω Γερμανία στην θεία μου,γιατί πλέον δεν έχει μέλλον εδώ,στην Ελλάδα.
    Και ήθελα να ρωτήσω άμα θα μπορώ να βρώ μια απλή δουλεία,ότι δήποτε,ακόμα και έξω στον δήμο.Θέλω να δουλέψω και να κάνω κάποια μαθήματα εκεί,γιατί στην Ελλάδα ειναι ακριβά (15 ευρω) την ωρα και εκει θα μιλαω με γερμανους οποτε ποιο γρηγορα θα μαθω,εχω τελειωσει το λυκειο και εχω πτυχιο μηχανικου αυτοκινητων,απλα αυτο ηθελα να μαθω αμα μπορω να βρω καμια απλη δουλεια εκει που να μην θελει τοσο καλα γερμανικα,τα βασικα ας πουμε.

    Θέμα : επίδομα αναπηρίας στην Γερμανία

    Πάσχω από μη καθορισμένη μη οργανική ψύχωση, μια μορφή ψυχικής νόσου και παίρνω στην Ελλάδα το επίδομα των 313 ευρώ.

    Είμαι ανίκανος για κάθε εργασία και δεν έχω κανένα άλλο εισόδημα, παρά μόνο αυτό το επίδομα αναπηρίας.

    Ενδιαφέρομαι να μεταναστεύσω στο Γερμανία και θα ήθελα να μου πείτε, ΑΝ έχετε κι εσείς φυσικά χρόνο και προθυμία, μερικές σημαντικές πληροφορίες.

    Είμαι απλός απόφοιτος γενικού λυκείου, γνωρίζω αγγλικά και λίγα γερμανικά, τα οποία προσπαθώ να τα τελειοποιήσω, και ψάχνω καλύτερες συνθήκες διαβίωσης, γιατί τώρα δυσκολεύομαι πάρα πολύ να τα βγάλω πέρα και δε μου φτάνουν καθόλου τα λεφτά που εισπράττω από το επίδομα.

    Παρότι δεν έχω καθόλου ένσημα, δικαιούμαι κάποιο επίδομα από μία χώρα της ΕΕ, όπως η Γερμανία και αν ναι, πόσο είναι περίπου??

    Πώς μας αντιμετωπίζουν οι κάτοικοί της??
    Ρατσιστικά?? Είναι ευγενικοί, φιλικοί, φιλόξενοι??

    Υπάρχει μέριμνα και βοήθεια από αυτό το κράτος για κάποιον όπως εγώ, χωρίς να έχει καθόλου ένσημα??
    «Η ψυχή που μπορεί να μιλήσει με τα μάτια, μπορεί και να φιλήσει με το βλέμμα»
    Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ώρη αναμονή για να πάω σπίτι με σκοτώνει .
    Mofeu Ανανεωμένο : http://www.mofeu.eu/forum/forum.php

    Είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό :

  2. #2
    Peri ΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ Το avatar του χρήστη ΜΑΡΚΟΣ
    Εγγραφή
    04-12-2005
    Περιοχή
    ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΩΜΑΤΑ.....
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11.335
    AΠΕΛΠΙΣΙΑ ΠΑΝΤΟΥ!!!
    ΠΟΤΕ ΜΗΝ κάνεις στους άλλους ότι και οι άλλοι ΔΕΝ θα ήθελες να κάνουν σε σένα.....




    ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΩΡΑΤΕ..........

    EΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ το νέο online μου κατάστημα
    http://www.apiastos.gr

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • ΔΕΝ μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • ΔΕΝ μπορείτε να απαντήσετε
  • ΔΕΝ μπορείτε να βάλετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μυνήματά σας
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Mofeu.eu

μπείτε στο site

Katoxores.gr

μπείτε στο site

Learndutch.gr

μπείτε στο site