apiastos.gr O χορηγός του periland.gr
Μπείτε στο site
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1
    Περι-πλανητικός Το avatar του χρήστη thodoris7
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Περιοχή
    Αθήνα και Λαύριο
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    5.080

    Ερχονται αυξήσεις σε καύσιμα, τσιγάρα, κινητά

    Ερχονται αυξήσεις σε καύσιμα, τσιγάρα, κινητά
    Πιθανόν εντός της εβδομάδας να ανακοινωθεί το πρώτο πακέτο φορολογικών μέτρων από την κυβέρνηση, το οποίο θα εστιάζει στην αύξηση των έμμεσων φόρων στα καύσιμα, στην επιβολή τέλους στην καρτοκινητή τηλεφωνία και στην αύξηση των φόρων στην κινητή τηλεφωνία. Επίσης, δεν αποκλείεται να αυξηθούν οι Ειδικοί Φόροι Κατανάλωσης στα ποτά και τα τσιγάρα.

    Ταυτόχρονα, η κυβέρνηση σχεδιάζει μέτρα για την πάταξη της φοροδιαφυγής, αντίστοιχα με αυτά που ανακοινώθηκαν για τα πολυτελή σκάφη αναψυχής.

    Οπως αναφέρουν παράγοντες του υπουργείου Οικονομίας, το πακέτο των μέτρων που θα εισηγηθεί ο κ. Παπαθανασίου στη διυπουργική επιτροπή για την οικονομία θα αποφέρει περιορισμένα έσοδα, τα οποία δεν θα ξεπεράσουν το 1-1,5 δισ. ευρώ.

    Στην περίπτωση που θα αναπροσαρμοσθεί ο ΕΦΚ στα καύσιμα κατά 10%, η τιμή της βενζίνης θα αυξηθεί από 4,5 έως 6,5 λεπτά το λίτρο, ενώ η ενδεχόμενη αναπροσαρμογή του φόρου κατανάλωσης στα ακριβά τσιγάρα θα οδηγήσει την τιμή του πακέτου στα 3,30 ευρώ από 3,20 που είναι σήμερα, ενώ η αύξηση του ΕΦΚ στα ποτά θα αυξήσει τα δημόσια έσοδα κατά 80 εκατ. ευρώ περίπου.

    Ταυτόχρονα, η κυβέρνηση θα επιχειρήσει να τονώσει τις εισπράξεις από τον ΦΠΑ, παρέχοντας κίνητρα στους φορολογουμένους προκειμένου να ζητούν αποδείξεις στις αγορές που πραγματοποιούν. Ο κ. Παπαθανασίου θα εισηγηθεί τη διεύρυνση της λίστας των αποδείξεων (σήμερα εκπίπτει το 40% για δαπάνες που αφορούν εστιατόρια, δεξιώσεις κ.λπ. και μέχρι του ποσού των 8.000 ευρώ) και σε υπηρεσίες όπως συνεργεία αυτοκινήτων, καθαριστήρια, συμβουλευτικές υπηρεσίες, δίδακτρα ιδιωτικών σχολείων, τουριστικά καταλύματα, καφετέριες, παιδικούς σταθμούς, ταπητοκαθαριστήρια κ.λπ. Δεν αποκλείεται να υπαχθούν στο καθεστώς των εκπτώσεων από τον φόρο εισοδήματος και καταναλωτικές δαπάνες, όπως ένδυσης και υπόδησης, αγοράς ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών, βιβλίων και καλλυντικών.

    Το οικονομικό επιτελείο επεξεργάζεται και άλλα σχέδια για τις αποδείξεις, όπως την αύξηση του ποσοστού της έκπτωσης ή του ανώτατου ποσού που θα εκπίπτει.

    Στο μεταξύ, εντείνονται οι έλεγχοι στις μαρίνες προκειμένου να εντοπιστούν τα πολυτελή σκάφη αναψυχής τα οποία δεν είναι δηλωμένα ή είναι ιδιωτικής χρήσεως, ωστόσο εμφανίζονται στην εφορία ως επαγγελματικά. Υπενθυμίζεται ότι ο υπουργός Οικονομίας ανακοίνωσε τις προηγούμενες μέρες δέσμη 12 μέτρων για την πάταξη της φοροδιαφυγής στον τομέα των πολυτελών σκαφών αναψυχής. Με τα νέα μέτρα καθιερώνεται τεκμήριο διαβίωσης για τον μισθωτή ή ναυλωτή του σκάφους, ενώ ταυτόχρονα καθιερώνεται τεκμαρτό μίσθωμα με βάση το οποίο η πολιτεία θα εισπράττει τον ΦΠΑ.

    Ταυτόχρονα, δημιουργούνται δικλίδες ασφαλείας όσον αφορά τη διάθεση των καυσίμων. Η απαλλαγή των επαγγελματιών από τον Ειδικό Φόρο θα γίνεται απολογιστικά με υποβολή δικαιολογητικών κατά τα πρότυπο της επιστροφής του φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης.

    Πηγή : news.kathimerini.gr
    «Η ψυχή που μπορεί να μιλήσει με τα μάτια, μπορεί και να φιλήσει με το βλέμμα»
    Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ώρη αναμονή για να πάω σπίτι με σκοτώνει .
    Mofeu Ανανεωμένο : http://www.mofeu.eu/forum/forum.php

    Είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό :

  2. #2
    💢 🌙 💜 💢 Το avatar του χρήστη Phaedra
    Εγγραφή
    23-01-2006
    Περιοχή
    ..always somewhere..
    Μηνύματα
    6.676
    Καλώς τα μας!!

  3. #3
    Peri ΟΔΕΥΩΝ Το avatar του χρήστη marilenaz
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    524
    Το έχουν ξεφτυλίσει οι χαμένοι όλοι τους οι πολιτικοίπρέπει να κόψουμε παντελώς μέχρι και τα κινητά,20% στις συνδέσεις επι του λογαριασμού και 12% στις κάρτες ανανέωσης,μου ήρθε σμς στο καρτοκινητό μου να βάλω κάρτα πριν τις 15-9 ώστε να κερδίσω το 12%

  4. #4
    Peri ΠΛΑΝΩΜΕΝΟΣ Το avatar του χρήστη maria_melenia
    Εγγραφή
    14-10-2008
    Περιοχή
    ΘεσσαΛΛονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    384
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marilenaz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχουν ξεφτυλίσει οι χαμένοι όλοι τους οι πολιτικοίπρέπει να κόψουμε παντελώς μέχρι και τα κινητά,20% στις συνδέσεις επι του λογαριασμού και 12% στις κάρτες ανανέωσης,μου ήρθε σμς στο καρτοκινητό μου να βάλω κάρτα πριν τις 15-9 ώστε να κερδίσω το 12%

    τι καρτα??εχει σχεση το ποσο??εμενα δεν μου ηρθε τιποτα......
    Πριν σε γνωρίσω ήμουνα ανικανοποιήτος,σχεδόν αμείλικτος,θρασύς και λιγομίλητος...Κοίτα τι έπαθα τώρα μου 'χεις γλυκάνει το στόμα κι όταν δεν είσαι πλάι μου γίνομαι ένα με το χώμα....!

  5. #5
    Site Admin Το avatar του χρήστη freddaras
    Εγγραφή
    05-12-2005
    Περιοχή
    Aλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    7.315
    για τα τσιγάρα καλα μας κανουν......

  6. #6
    Peri ΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ Το avatar του χρήστη ΜΑΡΚΟΣ
    Εγγραφή
    04-12-2005
    Περιοχή
    ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΩΜΑΤΑ.....
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11.335
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο maria_dilitirio Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι καρτα??εχει σχεση το ποσο??εμενα δεν μου ηρθε τιποτα......
    Καλά λέει.Τωρα αν αγοράσεις μια κάρτα 10 ευρω εως 15-9 θα μπουν στο κινητό σου 10 ευρω!Απο 15-9 ό,τι καρτα αγοράζεις θα ειναι μείον 12%!
    Δηλαδή η κάρτα των 10 ευρω θα φορτωνει 8,33 ευρώ.
    ΠΟΤΕ ΜΗΝ κάνεις στους άλλους ότι και οι άλλοι ΔΕΝ θα ήθελες να κάνουν σε σένα.....




    ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΩΡΑΤΕ..........

    EΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ το νέο online μου κατάστημα
    http://www.apiastos.gr

  7. #7
    Peri ΖΗΤΗΤΟΣ
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Περιοχή
    ??
    Μηνύματα
    1.791
    Οι εκλογες ειναι μπροστα σου Μαρκο.
    Να!.....σε λιγες μερες.

    Εσυ και ο καθε εσυ και εγω μαζι και ολοι μας μπορουμε να αυξησουμε η να μειωσουμε τις τιμες αναλογα το τι θα ψηφισουμε.
    Ειναι το μονο που ειναι στο χερι μας.

  8. #8
    Peri ΠΛΑΝΩΜΕΝΟΣ Το avatar του χρήστη maria_melenia
    Εγγραφή
    14-10-2008
    Περιοχή
    ΘεσσαΛΛονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    384
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Paz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι εκλογες ειναι μπροστα σου Μαρκο.
    Να!.....σε λιγες μερες.

    Εσυ και ο καθε εσυ και εγω μαζι και ολοι μας μπορουμε να αυξησουμε η να μειωσουμε τις τιμες αναλογα το τι θα ψηφισουμε.
    Ειναι το μονο που ειναι στο χερι μας.

    καλα!οποιος και να βγει τα ταμεια του κρατους ειναι ουτως η αλλως αδεια!!!και να μειωθουν οι τιμες αρχικα θα βγει παλι μπροστα μας η ¨οικονομικη κριση¨!!!
    Πριν σε γνωρίσω ήμουνα ανικανοποιήτος,σχεδόν αμείλικτος,θρασύς και λιγομίλητος...Κοίτα τι έπαθα τώρα μου 'χεις γλυκάνει το στόμα κι όταν δεν είσαι πλάι μου γίνομαι ένα με το χώμα....!

  9. #9
    Peri ΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ Το avatar του χρήστη ΜΑΡΚΟΣ
    Εγγραφή
    04-12-2005
    Περιοχή
    ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΩΜΑΤΑ.....
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11.335
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Paz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι εκλογες ειναι μπροστα σου Μαρκο.
    Να!.....σε λιγες μερες.

    Εσυ και ο καθε εσυ και εγω μαζι και ολοι μας μπορουμε να αυξησουμε η να μειωσουμε τις τιμες αναλογα το τι θα ψηφισουμε.
    Ειναι το μονο που ειναι στο χερι μας.
    Οντως,όποιος και να έρθει ΠΑζ,θα αλλάξει κάτι??Οχι.Ποιός είναι λίγο πιο ικανός είναι το θέμα...
    ΠΟΤΕ ΜΗΝ κάνεις στους άλλους ότι και οι άλλοι ΔΕΝ θα ήθελες να κάνουν σε σένα.....




    ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΩΡΑΤΕ..........

    EΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ το νέο online μου κατάστημα
    http://www.apiastos.gr

  10. #10
    Site Admin Το avatar του χρήστη freddaras
    Εγγραφή
    05-12-2005
    Περιοχή
    Aλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    7.315
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΚΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οντως,όποιος και να έρθει ΠΑζ,θα αλλάξει κάτι??Οχι.Ποιός είναι λίγο πιο ικανός είναι το θέμα...
    ελα ρε μαρκο παλι πασοκ η νδ θα βγει........
    το "όποιος" αστο.......
    δεν τους δοκιμάσαμε και ουτε θα τους δοκιμάσουμε ποτε.....
    πρασινο η μπλε...αυτο ειναι και αυτο θα ειναι........οσο και αν γκρινιάζουμε......

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • ΔΕΝ μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • ΔΕΝ μπορείτε να απαντήσετε
  • ΔΕΝ μπορείτε να βάλετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μυνήματά σας
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Mofeu.eu

μπείτε στο site

Katoxores.gr

μπείτε στο site

Learndutch.gr

μπείτε στο site