Tον Σωκράτη Κόκκαλη ευχαρίστησε, μεταξύ άλλων, ο Αντώνης Νικοπολίδης σε δηλώσεις του, για την ευκαιρία που του έδωσε να παίξει στον Ολυμπιακό...




Ο πεπειραμένος τερματοφύλακας θα κρεμάσει τα γάντια του μετά το τέλος του σημερινού παιχνιδιού, εναντίον της Λάρισας και μίλησε για τα χρόνια του στο Λιμάνι αλλά και τη φετινή σεζόν, που είναι η τελευταία του στους αγωνιστικούς χώρους.

"Είναι πολύ όμορφο να κλείνεις την καριέρα σου κατακτώντας έναν τίτλο. Άλλωστε ένας από τους λόγους που παρέμεινα στην ομάδα το καλοκαίρι, ήταν για να αποχωρήσω πρωταθλητής.

Όταν μου ζητήθηκε να παραμείνω και να βοηθήσω την ομάδα, ειδικά ενόψει της μεταβατικής κατάστασης που προέκυψε στην ιδιοκτησία του Ολυμπιακού, θεώρησα χρέος μου να το κάνω", σχολίασε αρχικά στη "Stadio by Metro" ο Νικοπολίδης και συμπλήρωσε για την παρουσία του Μαρινάκη στην ομάδα και το ελληνικό ποδόσφαιρο:

"Το να αναλαμβάνεις την προεδρία μίας ομάδας με τέτοια ιστορία είναι πολύ δύσκολο. Η δυναμική όμως του κ. Μαρινάκη, μπαίνοντας στον Ολυμπιακό, αλλά και γενικά στο ελληνικό ποδόσφαιρο, σε συνδυασμό με τη δυναμική της ίδιας της ομάδας, που όλα αυτά τα χρόνια έχει μάθει να πρωταγωνιστεί, ήταν καταλυτικές για την κατάκτηση του τίτλου, που μας εξασφαλίζει και την παρουσία στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η παρουσία του στο χώρο του ελληνικού αθλητισμού, είτε από τη θέση του προέδρου της Σούπερ Λίγκας είτε του Ολυμπιακού, είναι για μένα τρομερά σημαντική".


Για τον ΠΑΟ: "Ο Παναθηναϊκός ήταν για μένα σχολείο. Πήγα πολύ μικρός σ' αυτόν. Εκεί έκανα τα πρώτα μου βήματα, έμαθα τι θα πει επαγγελματισμός και εξοικειώθηκα με τις δυσκολίες μίας μεγάλης ομάδας.

Στον Ολυμπιακό όμως έζησα όλα αυτά που ήθελα και μου έλειπαν ως ποδοσφαιριστής. Δηλαδή τους τίτλους, την ειλικρινή αγάπη του κόσμου, την αγάπη των ανθρώπων με τους οποίους συνεργάστηκα αλλά και με τον αμοιβαίο σεβασμό".


Για τον Κόκκαλη: "Θέλω να ευχαριστήσω τον κ. Σωκράτη Κόκκαλη για τη μεγάλη ευκαιρία που μου έδωσε και με έφερε εδώ, όπου έζησα τόσο όμορφα και σημαντικά πράγματα".


Πηγή : sportdog.gr